معاون وزیر جهاد کشاورزی: مشکل کمبود نهاده‌های دامی بزودی مرتفع می شود

23 شهریور ، 1400
روابط عمومی
0 کامنت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امور عشایر استان تهران، مرتضی رضایی در نشست بررسی مشکلات دامداران شهرستان های دماوند و فیروزکوه گفت: خشکسالی امسال در  ۵۰ سال گذشته بی سابقه بود و همین امر نیاز به نهاده و خوراک دستی دام را افزایش داده است.

وی همچنین در خصوص کم بودن سهمیه نهاده‌های دامی به دامداران شهرستان فیروزکوه اشاره کرد و گفت: این مهم نیز در جلسه مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد با توجه به اینکه جمعیت دامی ثبت شده در سیستم مرکزی نسبت به دام موجود کمتر است، مجددا سرشماری و آمار دقیق و به روز در سیستم بارگذاری شود و بر اساس آن سهمیه شش ماهه دوم سال که دسترسی به مراتع کمتر است، اختصاص یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور بهبود تولیدات دام همچنین در نشست خود با دامداران شهرستان دماوند بیان داشت: با توجه به طرح مشکل مربوط به نهاده‌های دامی، ذکر این مطلب حایز اهمیت است که مشکلات مشترکی در کشور اعم از خشکسالی وجود دارد که بحث تحریم نیز به آن دامن زده و بر این مشکلات افزوده که در این راستا تخصیص سهمیه نهاده‌ها بر اساس سرشماری دام‌ها، تایید دستگاه‌های دولتی و تشکل‌های مربوطه است.

وی ادامه داد: ارزش غذایی خوراک آماده دام بالاست و این خوراک در نظر گرفته شده تا دامداران بتوانند به سلامت از شرایط خشکسالی عبور کنند و در این خصوص باید نظارت لازم صورت گیرد.

رضایی در خصوص نرخ دام نیز گفت: شورای خرید به همت مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و به بررسی این مهم میپردازد؛ در بحث تسهیلات، اگر یارانه‌ای در اختیار دامداران قرار گیرد، می‌توانند در خصوص هزینه‌کرد و تهیه خوراک دام اقدام کنند.

تخصیص نهاده های دامی به عشایر طبق برنامه انجام می شود

همچنین معاون سازمان امور عشایر کشور نیز در این جلسه گفت: با تاکیدات ریاست سازمان امور عشایر ایران تخصیص نهاده های دامی به عشایر طبق برنامه ریزی انجام شده صورت می گیرد.

مهدی میزبان در این باره گفت: در خصوص عشایر استان تهران در این مدت چهار ماهه 2 هزار تن نهاده اختصاص یافته که نیمی از این نهاده در اختیار عشایر قرار گرفته و نیمی دیگر بزودی انجام می شود.

وی ادامه داد: در کنار تامین نهاده های دامی خدمات مناسبی امسال به عشایر شهرستان های دماوند و فیروزکوه از جمله آبرسانی سیار، مرمت راه های عشایر، سوخت فسیلی و آرد خوراکی انجام شد.

همچنین رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران نیز در این جلسه گفت: حفظ و حریم جامعه تولید کننده عشایر یک حق قانونی است و در این مسیر با هیچ فرد و نهادی تعارف نداریم.

ایوب فصاحت افزود: جامعه تولید کننده عشایر استان تهران به ویژه در مناطق شهرستان های فیروزکوه و دماوند با مشکلات تعرض ایلراه مواجه هستند که در این زمینه با همکاری اداره کل منابع طبیعی اجازه نمی دهیم به مسیرهای عشایری استان تهران آسیب وارد شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران